

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -80 V |
| Length | 8 mm |
| Width | 3.25 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.761 g |
| Frequency | 50 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -3 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 12.5 W |
| Power Dissipation | 12.5 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80 V |
| Transition Frequency | 50 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 50 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -80 V |
| Max Breakdown Voltage | 110 V |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -100 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -1.7 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -7 V |
| hFE Min | 50 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | PNP |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
